Ana Sayfa Otomobil Opel Farlara Bambaşka Bir Boyut Katıyor

Opel Farlara Bambaşka Bir Boyut Katıyor

Göz takip sistemi ile çalışan farlara uzun zamandır emek veren Opel, verdiği emeklerinin sonucuna ulaştı diyebiliriz. Göz takibi ile çalışan farlar zaten kullanılmakta olan bir sistemdi fakat bu sistemi kullanabilmek için aracınızda birden çok kamera bulunması gerekliydi. Doğal olarak birden çok kızılötesi kamera bulunan sistemlerin fiyatları da maliyetleri ile doğru orantılı şekilde artmaktaydı.

Alman şirket Opel, sadece 1 adet kızılötesi kamera ile göz takibi ile çalışan far sisteminde başarılı bir sonuca ulaştı. Sistemin çalışma mantığı olarak sürücünün gözüne odaklanan kamera ile hangi yöne baktığını tespit edip o yönde farlar ile aydınlatmayı sağlamasından ibaret. Opel’in bu projesinin haricindeki diğer projelerde aynı mantıkla çalışmaktaydı fakat gerçek zamanlı bir sonuç elde edilememekteydi. Yani tepki süresinin uzunluğu kullanım alanını kısıtlamaktaydı. Opel’in geliştirdiği sistem ise tam anlamıyla gerçek zamanlı bir şekilde çalışmakta. Taranan veriler anında sisteme aktarılarak aydınlatma gerçekleştirilmekte.

Akıllara takılan sisteme dair en büyük soru ise, sürücünün çevresini incelemesi veya yol harici bir yöne bakması durumunda aydınlatmanın nasıl gerçekleşeceği konusuydu. Bu duruma karşı da bir çözüm getiren Opel, aydınlatmayı aracın yönüne orantılı şekilde bir sınırlama ile sağlamakta. Kısaca siz nereye bakarsanız bakın farlar aracın yönünün doğrultusundan sapmayacaktır.

Biraz önce bahsettiğimiz gibi kızılötesi kamera sistemini kullanan Opel, saniyede 50’den fazla tarama yapabilme kapasitesine sahip. Bu şekilde hata payını en aza indirmeyi amaçlayan Alman şirketin ne derece başarılı olduğunu ise test sonuçlarından sonra görüp değerlendirebiliriz. Şuan için test aşamasında olan bu sistem testlerin başarılı geçmesi durumunda tüm dünyaya yayılmayı beklemekte.

opel-eye-tracking-294906-1500x454

Otomobil sanayisinin tasarım yönündeki zenginliği gözle görülür bir şekilde artış sağlamaktaydı. Fakat içerik yönünde fazla bir gelişim gösterememesi ise yeni modellere olan ilgiyi biraz düşürüyordu. Bu yol ile yeni modellerini daha rahat kullanıcı ile buluşturabilme imkanına sahip olan Opel, varolan sistemin en gelişmişini kullanarak büyük bir merak uyandırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz