Ana Sayfa Oyun Tüm Detayları İle Minecraft Dosyası

Tüm Detayları İle Minecraft Dosyası

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz ve daha önceki yazımızda da Minecraft Yasaklanacak Mı ? konu başlığı ile paylaştığımız gibi bilgisayar ve oyunlarla ilgili bir çok kişinin gündemine oturan oyun hakkında bir çok kişinin bir bilgisi bulunmamakta. Minecraft nedir ? Minecraft yasaklanmalı mı ? Minecraft’ta şiddet var mı ? gibi sorulara cevap niteliğinde bir yazı hazırladık. Dilerseniz öncelikle Minecraft hakkında kısa bir bilgi ile giriş yapalım.

Minecraft Nedir ?

Minecraft 1 hafta içerisinde yazılmış ve 2009 yılında halka açık hale getirilmiş 2D ve 3D olarak küpler ile oynanabilen tasarım oyunudur. Grafik olarak gerçekle hiç bir alakası bulunmayan ve hatta berbat denilebilecek grafiklere sahip olan oyunun içeriği ise gerçek hayatın ta kendisi diyebiliriz. Bu açıklamaya baktığımızda akıllara ilk olarak  “tasarım oyunu neden yasaklansın ki ?” sorusu gelmektedir. Minecraft, sürekli gelişen bir oyun olarak aynı zamanda oyuncularında diğer oyunculara harita paylaşımında bulunabileceği bir oyun. Oyunda hayatta kalma, zorlayıcı, yaratıcı, macera ve izleyici modları bulunmaktadır. Yasak konusunun tartışıldığı nokta tam olarak burası.

Online şekilde de oynanabilen oyunda tarım, hayvancılık, madencilik gibi işlevler ile zaman geçirebilirsiniz. Veya yaratıcı modu ile sonsuz bir alanda dilediğiniz her şeyi gerçekleştirebilirsiniz. Gece olduğunda zombilerle savaşmak zorunda kaldığınız gibi başınızı sokacak bir ev ve uyuyacağınız bir yatak yaptığınızda geceden kurtulabilirsiniz. Fakat online oyun olduğu için bazı haritalar ünlü film “Açlık Oyunları“ndan etkilenerek tüm oyuncular arasında bir liderin çıkmasına endeksli modlarda bulunmaktadır. Kısaca diğer oyuncuları öldürmeniz gerekir.

Minecraft’ta Şiddet Var Mı ?

Yok dersek yalan olur. Fakat şiddet nerede yok ki ? Açlık Oyunları modu gibi yerler haricinde herhangi bir şiddet söz konusu olmamaktadır. Beslenmek için hayvanları öldürmeniz gerekir elbette fakat yediğimiz tavuk veya etlerde canlıydı. Yaşamak için beslenmek için bize sunulan nimetlerden faydalanmamız konusundaki gerçek ve dünya düzeni bu oyun içinde geçerli.

Minecraft Yasaklanmalı Mı ?

Bu sorunun cevabını oyun hakkında biraz bilgisi olan ve mantıklı düşünebilen her birey rahatlıkla verebilir. Sadece bir kaç örnek ile soruyu sizin yanıtlamanıza yardımcı olalım.

GTA, Counter Strike ve Battlefield. Siz, yakınınız veya çocuklarınız bu oyunlardan herhangi birisini kesinlikle oynamıştır. Belki oynuyordur da. Bu oyunlarda kan, şiddet, adam öldürme, hırsızlık ve şiddete özendirici bir çok etken bulunmaktayken ve üstün grafikleri ile gerçeğe en yakın sonuçları veren oyunlar iken piksel piksel bir dünyada çocukları özendirici ne olabilir ki ? Şahsen ben Minecraft oynayıp dağda bayırda ev inşa etmeye çalışan bir çocuk görmedim ama GTA oynayıp araba çalmaya çalışan insanları gördüm.

children-playing-minecraft-showfloor-quakecon-120803-p

Minecraft Nasıl Yasaklanmalı ?

Çocuğunuz saatlerce oyunun başından kalkmıyorsa,

Online olarak ölüm temalı modlarda oynuyorsa,

Dersleri kötü ve sosyal hayatı sıfır ise gönül rahatlığı ile yasaklanmalı. Yasaklanmalı derken aslında Minecraft ile ödüllendirilmeli. Mesela ödevini yaptıktan sonra 1-2 saat Minecraft oynamasına izin verilmeli. İnanın bu ödüle alıştıktan sonra seve seve ödevlerini yapacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz