Ana Sayfa Android Android Cihazların Root ve Uygulamaları

Android Cihazların Root ve Uygulamaları

ANDROİD UYGULAMALAR

Google 2014 yıl sonunda dünya genelinde en sık indirilen ve beğenilen uygulamaları açıkladı.  Bu liste içerisinde  eğlence, haber, alışveriş, müzik alanlarındaki uygulamalar en çok tercih edilenler arasında. Ücretsiz uygulamalar elbette ki ücretli uygulamalardan çok daha fazla tercih edilmiştir.  2014 listesinin en ilginç yanı yüksek bir sayıya sahip olsa da  oyun uygulamalarına yer vermemesi oldu. Bu durum google’nin bu uygulamalar için ekstra bir kategori oluşturup oluşturmayacağı sorusuna merak uyandırdı.  Ülkemizde ise  2014 yılında en çok indirilen ücretsiz uygulamalar  Kaave Falı, n11.com, Morhipo, Markafoni, Maçkolik canlı yayın, Yemek sepeti, Hepsiburada.com  gibi genellikle alışveriş ve bahis amaçlı uygulamalar oldu. 2015 yılında ise yeni yeni uygulamalar üretilirken  internet  dünyasında  genellikle oyun uygulamalarına talep olduğu görülüyor.

Bazı 2015 android uygulamaları;

Düşük boyutuna rağmen, müthiş grafikleri ile heyecanı ve sürükleyiciliği koruyan güzel bir strateji oyunu.

Bilgisayar oyunları  arasında, çok sevilen  ve kurgusal bir savaş oyunu olan call of duty bu uygulama sayesinde,  mobil cihazlara uyarlandı.

ANDROİD CİHAZLARDA ROOT İŞLEMİ

Root-Android işlemleri

Android işletim sistemine sahip cihazlarda işletim sisteminin istenilen biçime getirilmesi için yapılan işleme root denir.  Telefonun kaldırmaya imkan tanımadığı uygulamaları,  bu işlem sayesinde telefonunuzdan tamamen silebilirsiniz.  Kısacası telefon tamamen sizin elinize geçer ve bu sayede telefonunuzu kişiselleştirme imkanı bulursunuz.

  • Root işlemi için öncelikle internetten ücretsiz olarak indirebileceğiniz Odin3 programının kurulu olması ve cihazınıza ait yazılımları indirmeniz gerekir gerekir.
  • Anroid cihazın, ses azaltma, home ve power düğmelerine aynı anda basılır.
  • Daha sonra ses yükseltme tuşu ile cihazı download moduna getiriyoruz.
  • Telefon download moduna girdikten sonra, bilgisayara bağlayarak odin3 programının cihazı tanımasını sağlıyoruz.
  • Odin3 programı üzerindeki, PDA butonuna basarak,  cihazımız için indirmiş olduğunuz dosyayı seçiyoruz.
  • Yine Odin3 programındaki başlat düğmesine basarak yazılımın cihazımıza yüklenmesini bekliyoruz.

Root işlemi bitmiştir. Bu işlem sayesinde cihazınızın işlemcisini hızlandırabilir veya yavaşlatabilirsiniz de.  Root işlemi yapıldıktan sonra, telefonunuz otomatik güncellemelere kapanacaktır.  Ancak yine telefonunuzu bilgisayara bağlayarak tüm yazılım güncellemelerini yükleyebilirsiniz.

 

 

1 Yorum

  1. Sony Xperia Z kullanıyorum. Android sürümü 4.4.4. Ekran görüntüsünü video olarak kaydetmek istiyorum. Birçok program denedim, birçok blogda araştırma yaptım. En son öğrendiğim şey, android 4.4.4 sürümünde root yapılamıyor. Root yapmak için sürümü bir alta indirmek gerekiyormuş.

    Bahsettiğiniz yöntem 4.4.4 te çalışıyor mu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz