Ana Sayfa Android Android Lollipop ve iOS 8 Karşılaştırması

Android Lollipop ve iOS 8 Karşılaştırması

Mobil işletim sisteminin iki devi, Android ve iOS. Her geçen gün aralarındaki ezeli rekabette bir adım öne geçmek için büyük çaba sarf eden devler ara sıra birbirlerinden esinleniyor olsa da tartışmasız en popüler şirketler. Bu yazımızda bu iki mobil işletim sistemi arasındaki benzerlikleri ve farkları inceleyip siz değerli kullanıcılarımızın ” hangisini seçmeliyim ? ” sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Stabil Çalışma Konusu

Apple bu güne kadar ürettiği her işletim sisteminde stabilite konusunda tartışmasız önde bir firmaydı. Android son sürümü olan Lollipop ile bu durum farklı bir ivme kazanarak Android cephesine geçmeye başladı. Kullanıcıların deneyimleri ve yapılan testler sonucu Android Lollipop’un iOS 8’den daha stabil çalıştığı söylenmekte.

Crittercism isimli şirketin yaptığı kullanıcılardan gelen bildirimleri içeren istatistiğe göre Android işletim sistemi iOS’a göre daha az çöktü.

Uygulama Zenginliği

Android’in bu konudaki üstünlüğü tartışılmaz. Android çok zengin bir uygulama kütüphanesi ile açık ara lider gibi görünse de bir çok uygulama son zamanlarda iOS bu yarışa ortak olmaya çalıştı. Her ne kadar üçüncü parti yazılımlarda birbirlerine yakınlaşmış olsalar bile Android kullanıcıyı özgür tutması ile bir adım önde. Varsayılan tarayıcıyı değiştirme gibi bir çok özelliği bulunduran Android, Apple‘ın sistemi stabilite tutma uğruna kullanıcıya farklı seçenekler sunmamasına karşı daha çok tercih edilmekte.

Android_L_V_iOS_8_800

Arayüz

iOS’un kendine özgü bir yapısı olmasına rağmen Android bir çok telefon şirketinde karşımıza çıktığı için değişken ve sürekli gelişen bir yapıya sahip. Lollipop ile arayüz konusunda zirve yapan Android nihayet iOS’un alandaki liderliğini sarsmaya başladı. iOS’un arayüz konusundaki başarılarından söz etmeye gerek duymuyoruz.

 

1 Yorum

  1. Her zamanki gibi iOS8 lider bana göre. Android den daha stabil bir işletim sistemine sahiptir apple ürünler. Android mi iOS mu diye birşey duyacak olursanız yada alacak olursanız herzaman iOS derim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz