Ana Sayfa Güvenlik Güvenlik Testinde iOS ve OS X Sınıfta Kaldı

Güvenlik Testinde iOS ve OS X Sınıfta Kaldı

Yıllardır kendi çizgisinde kararlılıkla üretim yapan ve tasarım konusunda çok ufak değişiklikler ile bu güne kadar gelen Apple bilindiği gibi güvenlik konusunda lider olarak bilinmekteydi. Yazılarımızda da özellikle bahsettiğimiz stabilite ve güvenlik konusunda ön planda tuttuğumuz iOS ve OS X yapılan güvenlik testlerinde hepimizi şaşırttı.

Bilinenin tam tersi bir grafik çizen iOS ve OS X, GFI tarafından yayınlanan raporda güvenlik konusundaki eksiklikleri ile listenin başını çekti. Güçlü ve gelişmiş bir sistemin bu derece çok açığa gebe kalması kullanıcıları açısından endişe yaratırken Windows sınıfı en az açıkla geçti.

Yayınlanan listede iOS 127 güvenlik açığı barındırarak 147 açık bulunduran OS X’in gerisinde kaldı. Windows 7 ve Windows 8’in açık sayılarının aynı olması fakat tehlike sıralamasında (yayınlanan raporda açıklar 3 gruba ayrılmakta. Bunlar yüksek, orta ve düşük olarak kategorilendirilmekte) Windows 8 daha başarılı bir performansa sahip. Linux Kernel ise Apple’ın hemen arkasından gelerek 119 güvenlik zaafiyeti ile listede 3. oldu.

os-chart_story

Diğer bir araştırma ise tarayıcı konusunda yapılırken işletim sistemi ile tarayıcı arasındaki istikrarsızlık ilginç sonuçları ortaya çıkardı. İşletim sistemi olarak güçlü bir grafik çizen Windows, tercih ettiği tarayıcı yani yıllardır şikayet edilen ve ne hikmetse inatla devamlılığı sağlanan IE ile sınıfta kaldı. 242 gibi rekor bir güvenlik zaafiyetine imza atan İnternet Explorer‘ın bulundurduğu bu açıklardan 220’si yüksek tehlikeli sınıfındayken 22’si orta dereceli tehlike sınıfında yer almakta.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz